وگان

وگان و وگانیسم چیست و به چه کسانی وگان گفته می شود؟

دنیای وگان

وگان یا وگانیسم را احتمالا در بین دوستان و نزدیکان خود شنیده‌اید و شاید برایتان سوال شده باشد که چه معنایی دارند. حتا اگر وگان یا گیاهخوار هستید، پیشنهاد می‌کنیم این پست را بخوانید تا با جزئیات دقیق‌تر و اطلاعات کامل‌تری در مورد وگانیسم و وگان بدانید.

تاریخچه وگان

وگان در انگلیسی به ویگن تلفظ می‌شود. قدمت واژه وگان (Vegan) به سال ۱۹۴۴ بر می‌گردد، اما شواهدی نشان می‌دهد که در طول تاریخ، مردم از مصرف محصولات حیوانی اجتناب می‌کردند و این عمل بیش‌تر از ۲۰۰۰ سال پیش تخمین زده شده. اوایل سال ۵۰۰ پیش از میلاد، فیلسوفان یونانی و فیثاغورس ریاضی‌دان، خیرخواهی و مهربانی با تمامی گونه‌های جانوری را ترویج دادند و این روش به عنوان رژیم گیاهخواری (vegetarian diet) معرفی شد. تقریبا در همان زمان، سیدارتا گوتاما (که به عنوان بودا شناخته می‌شود)، با پیروان خود در مورد رژیم گیاهی نیز صحبت کرده بود.

در سال ۱۸۰۶، اولین مفاهیم وگانیسم شروع به شکل گیری کرد. دکتر ویلیام لیمب و پِرسی شِلی در میان اولین کسانی بودند، که به طور عمومی بر ضد تخم مرغ و محصولات لبنی، بر اساس اصول اخلاقی دست به اعتراض زدند.

وگان در اولین روزهای دنیای مدرن

در نوامبر سال ۱۹۴۴، دونالد واتسون (Donald Watson) دیداری با ۵ نفر از افرادی که رژیم گیاهخواری بدون لبنیات داشتن ترتیب داد، تا در مورد رژیم گیاهخواری بدون لبنیات و سبک‌های زندگی صحبت کنند. در آن زمان دیدگاه‌های مشابهی وجود داشت، اما این شش نفر پیشگامان اولین کسانی بودند، که به طور فعال، با وجود مخالفت‌های بیشمار، جنبش جدیدی را شروع کردند.

این گروه احساس می‌کردند که باید به دنبال یک واژه‌ی جدید بگردند تا بهتر هدف آن‌ها را توصیف کند. در این راستا، تصمیم گرفتند تا بجای استفاده از عبارت «گیاهخواران غیر لبنی» از یک واژه‌ی مختصر و کوتاه‌تر استفاده کنند. واژه‌های مختلفی انتخاب کردند، مانند: Bairyban، Bitan و Benevore که تمام این کلمات رد شدند و در آخر واژه Vegan انتخاب شد. دونالد واتسون، بعدها توضیح داد که واژه‌ی Vegan برگرفته شده از سه حرف اول و دو حرف آخر واژه‌ی Vegetarian می‌باشد و این نشانه «اول و آخر گیاهخواری است.»

واژه‌ی Vegan توسط دونالد واتسون ابداع شد که با پیشنهادی از سمت یکی از اعضای اولیه، به نام آقای هندرسون و همسرش شکل گرفت؛ آن‌ها بر این نظر بودند که این انجمن باید «Allvega» و «The Magazine Allvegan» نامیده شود.

اگر چه رژیم گیاهخواری وگان در اوایل تعریف شده بود، اما قبل از سال ۱۹۴۹، «لزلی ال. کراس» به نکته‌ای اشاره کرد که این انجمن بدون یک تعریف کامل درباره‌ی وگانیسم، ناقص است. او اصلی در زمینه‌ی «آزادی حیوانات از استثمار توسط انسان» پیشنهاد داد. بعدها توضیح داده شد، که به دنبال «پایان دادن به استفاده و بهره برداری از حیوانات برای غذا، تولید کالا، کار کشیدن، شکار، پرورش و دیگر مواردی که باعث آزار و اذیت حیوانات توسط انسان می‌شود، بودند.»

آیا گیاهخواری تنها به وگان و خام وگان اختصاص داده می‌شود؟

همانطور که خواندید، واژه‌ی وگان از وجترین شکل گرفته و اینکه برخی از افراد، گیاهخواری را فقط VEGAN می‌دانند، اشتباه محض است. چرا که وجترین قبل از پیدایش وگان وجود داشته است.

طبق تعریف دیکشنری مریام وبستر، معنی وجترین (vegetarian) بدین معناست: «شخصی که گوشت مصرف نمی‌کند: کسی که تغذیه‌ی او به طور کامل از سبزیجات، میوه‌ها، دانه‌ها، آجیل و گاهی تخم مرغ یا محصولات لبنی تشکیل می‌شود.

همچنین طبق تعریف دیکشنری مریام وبستر، معنی گیاهخواری (vegetarianism) بدین معناست: «تئوری یا تمرین زندگی، بر اساس رژیم غذایی وجترین.»

در مورد خام گیاهخواری و دیگر دسته‌های گیاهخواری در وگان آکادمی بیشتر بخوانید.


مترجم: حمیدرضا اردکانی
منابع: ۱) vegansociety.com ۲) merriam-webster.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن