حقوق حیوانات

۹ حقیقت غیر انسانی درباره حقایق صنعت خز

حقایق صنعت خز

حقایق صنعت خز از چشم خیلی از مردم دور است و گمان می‌کنند که خز و دیگر پوست حیوانات، به روش‌های انسان دوستانه تهیه می‌شوند، اما در این پست قصد داریم شما را با حقایق صنعت خز بیشتر آشنا کنیم.

اگر دنبال لباسی می‌گردید که از خز یا پوست حیوانات باشد، شاید خبر ندارید بخاطر این نوع لباس‌ها، حیوانات را با چماق و لگد به ناحیه‌ی سر مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و یا با جریان برق آن‌ها را بی حس یا می‌کشند. حتا پوست آن‌ها را زنده زنده از بدنشان جدا می‌کنند. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد صنعت مد و فشن بدانید، در ادامه ۹ حقیقت غیر انسانی و ظالمانه را درباره حقایق صنعت خز بخوانید. بعد از اینکه این موارد را خواندید، به این فکر کنید که:

  • آیا حاضرید پوست حیواناتی را بپوشید که مورد آزار و اذیت بی رحمانه و غیر انسانی قرار گرفته‌اند؟
  • آیا حاضرید موجود زنده‌ی دیگری بخاطر نوع پوشش شما کشته شود؟

حقیقت اول

کشتن حیواناتی که از پوست آن‌ها خز تولید می‌شود، آن‌ها را با استفاده از جریان برق بصورت عذاب آوری قتل عام می‌کنند. این روش برای به حداقل رساندن آسیب به پوست حیوان است تا خز یکدست و کاملی داشته باشند. نیویورک اولین ایالتی است که این روش غیر انسانی را ممنوع کرده است.

حقیقت دوم

۸۵ درصد پوست حیواناتی که در صنعت خز تولید می‌شوند، از حیواناتی است که در اسارت مزارع تولید خز هستند. جایی که آن‌ها را در قفسه‌های فلزی کوچک به‌صورت فشرده نگهداری می‌کنند. بیشتر این حیوانات مورد ضرب و شتم و جریان برق قرار می‌گیرند و در مواردی پوست آن‌ها را زمانی که هنوز زنده هستند و نفس می‌کشند، از بدنشان به‌صورت وحشیانه‌ای جدا می‌کنند.

حقایق صنعت خز
اسارت حیوانات و صدمه زدن به آن‌ها یک امر طبیعی در صنعت خز می‌باشد.

حقیقت سوم

هیچ مجازاتی برای کسانیکه در مزارع تولید خز در چین از حیوانات سوء استفاده می‌کنند، وجود ندارد. چین بزرگ‌ترین صادر کننده خز در دنیاست. این صنعت برای چین میلیون‌ها دلار در لباس‌هایی که به ایالات متحده صادر می‌کند، ارزش دارد.

حقیقت چهارم

هر ساله یک میلیارد خرگوش در مزارع خز کشته می‌شوند و خز آن‌ها در لباس‌ها، قلاب‌های ماهیگیری و ساخت محصولات در صنایع دستی، استفاده می‌شود.

حقایق صنعت خز
وضعیت یک خرگوش در مزارع خز

حقیقت پنجم

در چین، یک صنعت رونق یافته برای خز سگ و گربه‌ها وجود دارد. در این صنعت، سگ و گربه‌ها را با زدن چماق به ناحیه سر و دار زدن بصورت وحشیانه‌ای می‌کشند و گاهی پوست آن‌ها را زنده زنده از بدنشان جدا می‌کنند. این نوع خز بدون لیبل و مشخصات محصول از چین صادر می‌شود تا مصرف کنندگان در سراسر دنیا، متوجه نشوند که خز چه حیوانی است.

حقایق صنعت خز
تولید خز سگ و گربه یکی از خزهای رایح است که در صنعت پوشاک استفاده می‌شود.

حقیقت ششم

مزارع خز آسیب جدی به محیط زیست وارد می‌کند. برای مثال: در ایالات متحده تنها در مزارع مینک (حیوانی از خانواده‌ی راسوها)، سالیانه میلیون‌ها پوند مدفوع تولید می‌شود. یکی از اجزای خطرناک این مدفوع، تقریبا حاوی ۱۰۰۰ تن فسفر است که باعث آلودگی رودخانه‌ها و جریان‌های آبی می‌شوند.

حقیقت هفتم

هیچگونه قانون فدرالی برای محافظت از حیوانات در مزارع خز در ایالات متحده وجود ندارد.

حقیقت هشتم

بعد از اینکه یک حیوان سلاخی می‌شود، پوست آن را با مواد شیمیایی سمی آغشته می‌کنند، تا از پوسیدگی و تجزیه شدن خز در قفسه‌های فروشگاه‌ها جلوگیری شود. بر اساس بانک جهانی، فرایند خطرناک تولید خز به شدت مشکل ساز می‌باشد و باعث شده که رتبه جهانی صنعت خز، جزو ۵ صنعت اول در تولید آلودگی فلزات سمی باشد.

حقیقت نهم

همچنین بیشتر حیوانات کشته شده که برای پوستشان در مزارع خز پرورش می‌یابند، شامل کشته شدن میلیون‌ها راکون، کایوت، گربه دم‌کوتاه، سگ آبی و دیگر حیواناتی است که خز دار هستند و توسط حامیان این صنعت کشته می‌شوند. تله‌های فولادی آرواره‌ای که انجمن دامپزشکی آمریکا آن را غیر انسانی می‌داند، به طور گسترده در حال استفاده است. این روش توسط اتحادیه اروپا و تعدای از ایالات متحده ممنوع شده است.

در مورد «جنایت در صنعت خز» بیشتر بخوانید.


مترجم: حمیدرضا اردکانی
منبع: peta.org

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن