استدلال

چرا خوردن گوشت انتخاب شخصی نیست؟

آیا خوردن گوشت انتخابی شخصیست؟

هرروز انتخاب می‌کنیم با زندگیمان چه کار کنیم. انتخاب می‌کنیم که چه بپوشیم، کجا برویم، و چه بخوریم. با در نظر گرفتن اینکه بیشتر فعالیت‌هایی که تصمیم می‌گیریم در آنها شرکت کنیم کاملا تحت کنترل خودمان هستند، فرض می‌کنیم که حتما آنها انتخاب های شخصی هستند. قطعا اکثرشان هستند. اگرچه، در جهان فراگیری که ما در آن زندگی می‌کنیم، تقریبا غیر ممکن است که کاری را انجام دهیم که تاثیری بر روی دیگران نداشته باشد. پس گوشت چی؟ آیا واقعا می‌توانیم بگوییم که در نتیجه ی انتخاب ما برای خوردن گوشت کسی زجر نمی‌کشد؟

آیا گوشت همان سیگار جدید است؟

خوردن گوشت معمولا از هر دو طرف بحث، با سیگار کشیدن مقایسه می‌شود؛ وگان ها  با ارایه شواهد و مدارک بیشتر از اثرات مضر گوشت بر روی انسان‌ها، معتقدند که گوشت همان سیگار جدید است و گوشتخوارها معتقد هستند که گوشت همانند سیگار کشیدن، صرفا یک انتخاب شخصیست. اگرچه گاهی اوقات این می‌تواند یک قیاس بجا باشد، اما برای اثبات اینکه گوشت خوردن یک تصمیم شخصیست کافی نیست.

بر اساس تعریف انتخاب‌های شخصی، آن‌ها فقط بر روی شخص تصمیم گیرنده اثر می‌گذارند. ولی در خوردن محصولات حیوانی، موجودات حسمند دیگری هم درگیرند. آسیب رساندن به حیوانات برای لذت‌های پیش پا افتاده و غیر ضروری، انتخاب شخصی محسوب نمی‌شود. انتخاب شخصی ما جایی به پایان می‌رسد که به انتخاب های شخص دیگری می‌رسد.

مهم ترین تفاوت بین خوردن حیوانات و سیگار کشیدن این است که، حیوانات همیشه در فرآیند تبدیل شدن به غذای ما آسیب میبینند. فرقی نمی‌کند که کارخانه‌های عظیم دامداری مد نظرمان باشد، دامداری‌های ارگانیک، بدون قفس و یا دامداری‌های محلی، در تمام این حالات حیوانات آسیب میبینند. علاوه بر حیوانات، این کارخانه‌ها پیشینه‌ی هولناکی از بد رفتاری با انسان ها نیز دارند. در سال ۲۰۱۶ سازمان خیریه‌ی Oxfam نمونه‌ای ازاین بد رفتاری‌ها را گزارش کرد که کارگران یک مرغداری در ایالات متحده آمریکا، به دلیل نبود وقت استراحت در حین کار مجبور به پوشیدن پوشک بودند. از سوی دیگر، این یک واقعیت مستند است که افزایش اشتغال در کشتارگاه‌ها میزان تخلفات، جنایات و خشونت‌های خانگی را افزایش می‌دهد.

ما حق داریم که در صورت دلخواه به خود آسیب بزنیم، برای مثال با سیگار کشیدن، ولی این حق را نداریم که به دیگر موجودات حسمند آسیب وارد کنیم.

فرای گوشت

وگانیسم فهمیدن این است که چگونه انتخاب های روزمره  ما، بر دیگران تاثیر می‌گذارند. این شامل حیوانات می‌شود، ولی به اینجا ختم نمی‌شود. به شخصه وگانیسم، چشم‌های من را بر روی تمام کارهای کوچک و گاها عادی که انجام می‌دادم و اثر منفی که بر دیگران می‌گذاشتند، باز کرد. اگر احترام گذاشتن به حیوانات را آغاز کنیم، نه تنها جهانی بهتر برای حیوانات، بلکه جهانی بهتر برای همه‌ی ما خلق می‌کنیم.

پس دفعه بعد که می‌خواهید یک برگر میل کنید، به این فکر کنید: که با این انتخاب، به چه کسی دارم آسیب وارد می‌کنم؟


مترجم: متین فرحناک
منبع: veganspeak.org

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن