چرم و خز

شناسایی و تشخیص چرم وگان در محصولات

چرم وگان در محصولات

چرم وگان در محصولات بعضی مواقع می‌تواند چالش سختی باشد. به همین دلیل، باید بگیریم که چطور چرم وگان و غیر وگان را از یکدیگر تشخیص دهیم.

نکته: نکاتی که در ادامه ذکر شده، برای کمک به مصرف کننده می‌باشد تا کفشی بدون پوست حیوانات تهیه کنند. بدون شک خرید کفش‌هایی که از مواد سمی مانند: مواد نفتی و PVC استفاده شده است، ضررهای خود را دارند، اگرچه این راهنما برای کسانی است که، دنبال یک کفش وگان می‌گردند تا از منابع حیوانی در آن استفاده نشده باشد.

چرم وگان در محصولات
توضیح علامت‌های روی کفش

شناختن کفش چرم وگان در محصولات

تولید کنندگان و خرده فروشان پای‌پوش (کفش، چکمه و غیره)، باید لیبل (برچسب) مواد به کار برده در کفش یا دیگر محصولات را، روی محصول خود بچسبانند.

اگر خوش شانس باشید، می‌توانید با خواندن لیبل بفهمید که  کفش از پوست حیوانات درست شده یا خیر. برای اینکه کفش یا محصول وگان دیگری پیدا کنید، نباید روی لیبل واژه‌هایی مانند چرم، پوشش چرم، جیر و خز نوشته شده باشد.

آشنایی با علامت‌ها

لیبلی که داخل کفش چسبانده می‌شود، شاید برای شما آزار دهنده باشد، اما حاوی اطلاعات مفیدی است که کفش از چه موادی ساخته شده است. مواد تشکیل دهنده‌ی یک کفش می‌تواند از یک یا ترکیب یکی از موارد زیر باشد.

چرم وگان در محصولات
علامت‌های روی لیبل کفش و معنای آن‌ها

پس به خاطر داشته باشید برای انتخاب یک کفش وگن، به علامت‌ها و لیبل کفش توجه کنید.

چرم وگان در محصولات
تشخیص چرم وگان در محصولات

انواع چرم حیوانی

برای اینکه بتوانید چرم مصنوعی یا چرم وگان در محصولات را از چرم حیوانی تشخیص دهید، بهتر است نام چند مدل چرم را بشناسید.

چرم جنسی است که از دباغی پوست خام حیوانات به‌دست می‌آید. فرایند دباغی، پوست فساد پذیر را به یک ماده‌ی پایدار، دایمی و انعطاف‌پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می‌کند. چرم از حیوانات مختلفی مانند گاو، گوسفند، شتر مرغ و غیره به دست می‌آید.

جیر

جیر چرم بسیار نازکی است که از پوست گوسفند، بز و گوزن تولید می‌شود. در فرایند تهیه‌ی جیر، سطح گوشتی را به صورت مخملی در می‌آورند.

خز

به پوست مو دار تعدادی از پستانداران گفته می‌شود و اغلب فراوری و رفو می‌شود تا به عنوان پوشش روی لباس‌ها به کار برود. حیواناتی که بخاطر تهیه خز کشته می‌شوند، عبارتند از: روباه، خرگوش، سگ آبی، قاقم، سمور آبی، سمور، خوک دریایی، گربه، سگ، کایوت و جینچیلا.

تهیه‌ی خز بسیار وحشیانه است. برای تهیه‌ی خز، با جسم مکی مانند، چکش یا پتک به سر حیوان می‌زنند و بعد پوست حیوان را بصورت زنده زنده از بدنش جدا می‌کنند. در این راستا پیشنهاد می‌شود مستند ساکنان زمین تماشا کنید تا با صنعت تولید چرم و خز و حقایقی درباره صنعت دامپروری، و فشن بیشتر آشنا شوید.

ورنی

ورنی گونه‌ای چرم است که با نوعی لاک یا لعاب پوشیده می‌شود. این نوع چرم، براق و ظاهری زیبا دارد.

چرم کرومی (کرومی چاپی)

چرمی است که مواد آن در دباغی بر پایه‌ی کروم است و روی سطح برخی چرم‌های کرومی که رویه‌ی نامرغوبی دارند، طرحی را بصورت مصنوعی چاپ می‌کنند.

نبوک

نبوک به عنوان مرغوب‌ترین چرم پرزدار شناخته می‌شود و از پوست گاو مشتق شده و درست مانند جیر به صورت مخملی ارائه می‌گردد. نبوک از جیر محکم‌تر و مقاوم‌تر است و دیرتر کثیف می‌شود. چرم نبوک را به عنوان بهترین نوع چرم برای تولید کیف چرم می‌شناسند.

چرم سنگین

چرمی که از پوست حیواناتی مانند گاو، گاومیش، گوساله، شتر و غیره به دست می‌آید. چرم سنگین دارای بیشترین مقاومت است. این نوع چرم به علت استحکام و مقاومت بالا، در زیره و رویه کفش استفاده می‌شود. همچنین در ساخت کیف‌های دستی و جیبی مرغوب و یا تسمه‌های ماشین آلات صنعتی به کار می‌رود.

چرم سبک

این نوع چرم بسیار نازک است و از پوست حیواناتی از قبیل گوسفند، بز و بره ساخته می‌شود. این چرم در دوخت لباس‌های چرمی مانند دستکش و کلاه به کار می‌رود.

اشبالت

این نوع چرم از لایه لایه کردن چرم ضخیم گاو به دست می‌آید. در این روش، بخش براق پوست گاو به صورت ورقه‌ای برداشته شده و یک سطح پرز دار به دست می‌آید، که در واقع لایه‌ی دوم پوست به حساب می‌آید. این نوع چرم به نسبت چرم نبوک و جیر از کیفیت پایین‌تری برخوردار است.

برای «تفاوت و تشخیص چرم وگان از چرم حیوانی» می‌توانید از اینجا بخوانید.


مترجم: حمیدرضا اردکانی
منبع: ethicalelephant.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن