گیاهخواریوگان

۱۴ دلیل مهم در مورد گیاهخواری – دلایل گیاهخواری

دلایل گیاهخواری

دلایل گیاهخواری مختلفی وجود دارد و اینطور به نظر می‌رسد، که مردم جهان در حال درک این موضوع می‌باشند. اینکه می‌توانند شفقت، مهربانی و طول عمر را جایگزین بیماری‌‌‌های مزمن کند.

در چند سال پیش، USA Today گزارشی منتشر کرد که ۵۰٪ آمریکایی‌‌‌ها، سعی بر کاهش گوشت مصرفی خود دارند. علاوه بر آن، حدود یک پنجم از دانش آموزان آمریکایی، وگان یا وجترین هستند و یا مصرف گوشت بسیار پائینی دارند. این موضوعی است امروزه مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است.

در ادامه، ۱۴ دلیل از دلایل گیاهخواری را به شما معرفی می‌کنیم. مورادی که بسیار مهم هستند و در مورد هر کدام از این دلایل گیاهخواری می‌توان بیشتر خواند:

رژیم ما یکی از تاثیر گذار ترین بخش‌‌‌های زندگی ما محسوب می‌شود. مشخص می‌کند که آیا می‌خواهیم دچار بیماری‌‌‌های مختلف شویم؟ یا چه تجارت‌‌‌هایی می‌توانند با پول ما رشد کنند و همچنین نشان دهنده‌ی میزان آگاهی ما انسان‌ها می‌باشد. می‌توان گفت که ما به عنوان مصرف کننده، قدرت بسیاری داریم! زمانیکه با پول خود رای می‌دهیم، می‌توانیم باعث کنار رفتن بسیاری از صنعت‌‌‌ها شویم، ولی این موضوع فراتر از بحث‌‌‌های اقتصادی آن است.

آیا می‌دانید شخصی با گیاهخواری وگان، روزانه ۱۱۰۰ گالن آب، ۴۵ پوند غلات، ۳۰ فوت مربع زمین، معادل ۲۰ پوند کربن دی اکسید کمتر و جان یک حیوان را نجات می‌دهد؟

احتمالا برخی از مزیت‌‌‌هایی و دلایل گیاهخواری وگان یا دیگر دسته‌های گیاهخواری شنیده‌اید. برای افراد مختلف می‌تواند دلایل متفاوتی وجود داشته باشید تا بخواهند باعث تغییر مثبتی شوند. اگر شما در حال حاضر تصمیم به تغییر رژیم غذایی خود دارید تا گیاهخوار شوید، یا صرفا ایده‌ی آن را در نظر گرفته باشید، می‌توانید ۱۴ دلیل را در ادامه بخوانید تا با فکر و نگاهی باز و جدید به این تغییر فکر کنید.

۱. کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌‌‌های قلبی و دیابت نوع دو

بیماری‌های قلبی و دیابت نوع دو، از متداول ترین بیماری‌‌‌های مزمن در بین مردم محسوب می‌شود که تماما ساخته‌ی خود انسان می‌باشد. هیچ کسی در این زمانه (حداقل هر شخص دارای توانایی دسترسی به اینترنت) نباید از هیچکدام از این دو بیماری رنج ببرد! قسمت ترسناک ماجرا اینجاست: «پروسه ساخت پلاکت در شاهرگ، اغلب اوقات در مراحل اولیه زندگی صورت می‌پذرید (نزدیک به ده سالگی). دکتر کالدول اسلستین قادر بود، حتا بیمارانی که در شرایط خیلی بدی از بیماری‌‌‌های قلبی عروقی بودند را با رژیم‌‌‌های وگان کم چرم درمان کند و جان‌های بیشماری را نجات دهد. به صورت گسترده، این موضوع شناخته شده است، حتا توسط بسیاری از سازمان‌های سلامتی! محصولات حیوانی سرشار از چربی اشباع شده و کلسترول هستند، که بوجود آورنده‌ی اصلی بیماری‌‌‌های قلبی و دیابت محسوب می‌شوند. همان رژیمی که باعث بهبود شاهرگ‌‌‌ها می‌شود، همچنین باعث بهبودی یا حتا درمان کامل دیابت نوع دوم می‌شود.

دلایل گیاهخواری
تغذیه سالم از دلایل گیاهخواری

۲. بهبود یا درمان دیگر مشکلات سلامتی

سلامتی با ارزش ترین دارایی ما انسان‌ها در زندگیست. هر فرصتی را که بتوان از آن برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌‌‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده کرد، باید جدی گرفته شود. بسیاری از جنبه‌‌‌های سلامتی ما در دستان خود ماست! به مرور زمان سازمان‌های سلامتی، بیشتر و بیشتری به داشتن یک رژیم غذایی وگان در تمام دوره‌‌‌های زندگی توصیه می‌کنند، تغذیه‌ای که سالم است و از بیماری‌های مختلف جلوگیری می‌کند. حتا وگان ارجحیت بیشتری دارد، زیرا درصد ابتلا به سرطان، فشار خون بالا، کلسترول بالا، بیماری‌‌‌های قلبی، دیابت‌‌‌ها، سکته‌‌‌ها و حتا آلزایمر در وگان‌‌‌ها کمتر است.

چرا وگان شویم و فواید گیاهخواری وگان چیست؟

وقتی صحبت از بیماری‌ها می‌شود، یک رژیم گیاهی اغلب اوقات به مراتب از دارو‌‌‌ها و جراحی‌‌‌ها موثرتر عمل می‌کند. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است، گوشت فرآوری شده و گوشت قرمز، سرطان زا هستند و همچنین پژوهشی در چین، ارتباط بین کازئین (پروتئین شیر) و سرطان را نشان داده است که تمام این موردها ما را به مسیری مشخص سوق می‌دهند.

۳. بدون زحمت لاغر شوید و لاغر بمانید

وگان‌‌‌ها و خام وگان‌ها تنها گروهی هستند که به طور معمول، دارای BMI طبیعی و سالمی هستند. هر چه افراد محصولات حیوانی بیشتری مصرف کنند، BMI بیشتری خواهند داشت. چند دلیل برای این موضوع وجود دارد:
اول اینکه محصولات حیوانی شامل هیچ کربوهیدراتی نیستند و در عوض، سرشار از چربی می‌باشند. چربی خوراکی نسبت به کربوهیدرات‌ها کالری بیشتری دارد و به راحتی به چربی ذخیره شده در بدن تبدیل می‌شود. همچنین تراکم کالری کلی محصولات حیوانی، باعث می‌شود مردم بیش از اندازه غذا بخورند، در حالی که می‌توانیم بشقاب خود را با سیب زمینی و سبزیجات پر کنیم و لاغر بمانیم. همچنین، هورمون‌‌‌های رشد شبیه سازی شده، به طور طبیعی در محصولات حیوانی یافت می‌شوند که به هیچ وجه مفید نیستند. پس اگر می‌خواهید گرسنگی کشیدن و شمردن کالری‌‌‌ها را متوقف کنید، گیاهان را انتخاب کنید.

۴. نشان دادن مهربانی و دلسوزی برای موجودات هوشمند

با وجود اینکه برای بعضی از افراد بحث اخلاقی گیاهخواری آنچنان مورد قبول نیست، نشان دادن مهربانی، هیچوقت باعث آسیب به دیگران نمی‌شود. بخشیدن جان یک شخص یا یک موجود، همیشه کار درستی برای انجام دادن است، به خصوص اگر آن شخص کاملا بی گناه باشد. متاسفانه یک کمپین نمایشی توسط صنعت گوشت و لبنیات به راه افتاده، تا با وجدان ما بازی کنند. حیوانات خوشحال در روی بسته‌بندی محصولات وجود دارد در حالی که حقیقت بسیار شرورانه‌تر و بی رحمانه‌تر از این تصاویر است.

دلایل گیاهخواری
حیوانات نیز مانند ما عشق و درد را احساس می‌کنند – دلایل گیاهخواری

هیچ چیز انسانی، در مورد پرورش حیوانات یا گرفتن جان یک شخص وجود ندارد. ولی این موضوع صرفا در مورد صنعت لبنیات صدق نمی‌کند، چون صنعت تخم مرغ و شیر با یکدیگر در صنعت پرورش حیوانات همکاری می‌کنند. گاو‌‌‌های ماده به زور در صنعت لبنیات باردار می‌شوند. بچه‌‌‌هایشان از آن‌ها گرفته می‌شود و بعد از مدت کمی کشته می‌شوند! شیرشان دزدیده می‌شود و چند سال بعد، تبدیل به همبرگر می‌شوند! شما احتمالا راجع به جوجه‌‌‌های کوچکی شنیده‌اید که در دستگاه‌‌‌های چرخ انداخته یا با گاز خفه می‌شوند! البته اگر روی همدیگر در سطل‌‌‌های‌‌‌های آشغال انداخته نشوند، گویی که بی جان هستند.

۵. منابع و گرسنگی جهانی

البته وگان‌ها فقط به حیوانات فکر نمی‌کنند. انسان‌ها هم باید به دلیل تقاضای بالای محصولات حیوانی در تمام جهان عذاب بکشند. آیا می‌پرسید چطور؟

امروز ما می‌توانستیم ده میلیارد نفر را سیر کنیم، در صورتی که تنها ۷ میلیارد نفر در دنیا وجود دارد! ولی اینگونه که مشخص است، پنجاه درصد از غلات جهان توسط حیوانات در صنایع مختلف خورده می‌شوند. در حالیکه ۸۲ درصد از کودکانی که در کنار این چهارپایان زندگی می‌کنند، در حال گرسنگی کشیدن هستند و حتا گوشت تولید شده در این نواحی، برای مصرف به کشور‌‌‌های جهان اول صادر می‌شود.

منابع و گرسنگی جهانی
گرسنگی جهانی

به تنهایی ۷۰ درصد غلات تولید شده در ایالات متحده آمریکا، به چهارپایان اختصاص داده می‌شود، که معادل میزان غلات لازم برای سیر کردن ۸۰۰ میلیون نفر است. در همین حال، مقدار زیادی آب مصرف می‌شود تا محصولات حیوانی تولید شوند! وگان بودن می‌تواند باعث ذخیره‌ی ۷۲۴,۹۲۵ گالن آب به ازای هر شخص در طول یک سال شود. فرض کنید که این تغییر چقدر می‌تواند قدرتمند باشد، اگر همه افراد بیشتری وگان شوند؟

وگان‌ها تنها به فکر حیوانات نیستند، بلکه می‌توانند به گرسنگی جهانی و دیگر انسان‌ها نیز بسیار اهمیت دهند. به همین دلیل این موضوع، یکی از مهم‌ترین دلایل گیاهخواری محسوب می‌شود.

۶. محصولات حیوانی آلوده هستند

یکی دیگر از دلایل گیاهخواری محصولات حیوانی آلوده می‌باشد. هر بار که شما گوشت، تخم مرغ یا لبنیات مصرف کنید، در حال خوردن باکتری‌‌‌ها، آنتی بیوتیک‌‌‌ها، هورمون‌‌‌ها، دی اکسین‌‌‌ها و یک مقداری دیگر از سموم هستید که می‌تواند منجر به مشکلات جدی در سلامتی شما شود. درصد بسیاری از گوشت قصابی شده در ایالات متحده، آلوده به ای کولی،  کامپیلوباکتر، لیستریا یا دیگر باکتری‌‌‌های خطرناک هستند که در طول روده، گوشت یا مدفوع حیوانات پیدا می‌شوند. این باکتری‌ها می‌توانند باعث مسمومیت غذایی شوند. باکتری‌ها سالانه باعث ۷۵ میلیون مسمومیت غذایی می‌شوند که ۵ هزار مورد آن کشنده است. USDA reports اعلام کرده: ۷۵ درصد آن‌ها توسط گوشت‌‌‌های آلوده بوجود می‌آیند. استفاده بیش از حد دارو‌‌‌ها در صنعت لبنیات، باعث تکامل گونه‌‌‌های جدید باکتری‌‌‌ها و مقاومت آن‌ها نسبت به آنتی بیوتیک‌ها شده است.

اما این تنها خطر مصرف گوشت حیواناتی که از آنتی بیوتیک‌‌‌ها برای رشد آن‌ها استفاده شده است، نیست. روکسارسون یک آنتی بیوتیک رایج است که در مزارع پرورش دام استفاده می‌شود که شامل مقدار قابل توجهی، از سرطان‌زا ترین حالت آرسنیک است. هورمون‌‌‌هایی که به طور طبیعی در محصولات حیوانی پیدا می‌شوند، می‌توانند باعث بوجود آمدن سرطان، رشد غدد پستانی در مردان و چاقی شوند. حتی برچسب ارگانیک نیز در این زمینه کارایی ندارد.

۷. ما احتیاجی به محصولات حیوانی نداریم

کشتن حیوانات پرورش یافته غیر ضروری و در نتیجه عملی ظالمانه است. ما صرفا به خاطر لذت و از روی سنت آن را انجام می‌دهیم. هیچ مدرکی به هیچ شکلی وجود ندارد، که ثابت کند انسان‌ها باید گوشت، تخم مرغ یا لبنیات مصرف کنند و این یکی از مهم‌ترین دلایل گیاهخواری به شمار می‌رود. برای سالم بودن و پیشرفت کردن باید برعکس آن را انجام داد. این یک رفتار است که به ما یاد داده شده! اینکه خوردن حیوانات هیچ اشکالی ندارد و این چیزی نیست که لازم باشد به یک گوشت خوار واقعی مثل شیر یا خرس یاد داد.

 این حیوانات انتخاب نمی‌کنند که کدام قسمت‌‌‌ها را بخورند و رفتار و غریزه بسیار متفاوتی نسبت به انسان دارند. بیایید فراموش نکنیم که ما بچه‌ی یک گاو نیستیم که احتیاجی به شیر گاو داشته باشیم. ما بجز شیر مادر خود در سال‌های اولیه زندگی، به هیچ ترشح و یا شیر دیگری نیازی نداریم. احتیاجی به گفتن این نیست که حیوانات علاقه‌ای به مردن ندارند. عاشق زندگی خود هستند و از آن لذت می‌برند. متاسفانه، صرفا به آن‌ها به چشم حیوانات پرورش یافته نگاه می‌کنیم، موجوداتی بی روح که حتا به این فکر نمی‌کنیم که آن‌ها نیز احساسات و شخصیت‌‌‌های مختص به خود را دارند، درست مانند سگ‌‌‌ها و گربه‌‌‌ها. وقتی ما متوجه این موضوع شویم و قدم مناسبی را برداریم، در نهایت می‌توانیم اعمال و اخلاقیات خود را در یک راستا قرار دهیم.

۸. حدود ۱۸ تا ۵۱ درصد آلودگی‌‌‌های ساخته بشر، از صنعت گوشت نشات می‌گیرد (با توجه به محاسبات و منابع مختلف)

این دلیل باعث می‌شود صنعت دامداری از صنعت حمل و نقل، گاز‌‌‌های گلخانه‌ای بیشتری تولید کند. علاوه بر این:

  • چیزی حدود ۴۰ کالری از سوخت‌‌‌های فسیلی انرژی لازم است، تا یک کالری گوشت گاو پروار شده را در ایالات متحده تولید کرد (در مقایسه با ۲٫۲ کالری انرژی لازم برای تولید پروتئین گیاهی).
  • یک پوند (۰.۴۵ گرم) همبرگر معادل نشر ۷۵ کیلوگرم کربن دی اکسید است، که تقریبا به اندازه‌ی سه هفته استفاده از خودرو است (به طور تقریبی روزی ۳.۵ کیلوگرم).

و البته حیوانات وحشی نیز باید از عواقب این موضوع عذاب بکشند. انقراض جمعی گونه‌‌‌ها شامل ۸۶ درصد از پستانداران، ۸۸ درصد از دو زیستان و ۸۶ درصد از پرندگان می‌شود. تعدادی از آن‌ها منقرض شده‌اند و بسیاری از آن‌ها نیز به زودی منقرض خواهند شد. بسیار احتمال دارد که تا سال ۲۰۴۸، اقیانوس‌‌‌هایی بدون ماهی‌‌‌ها را شاهد باشیم.

۹. بشقاب‌‌‌های جدید و شگفت انگیز را امتحان کنید

آیا تا به به حال بشقاب بودا، سالاد کینوا یا برگر لوبیای سیاه را امتحان کرده‌اید؟ بیش از ۲۰ هزار نوع گیاه خوراکی در جهان وجود دارد، که حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ تای آن‌ها بومی‌شده و کشت می‌شوند. شما احتمالا حتی نیمی از آن‌ها را تجربه نکرده‌اید. با نگاه کردن به دستورات غذایی جدید، می‌توانید دید خود را بازتر کنید. ذایقه شما شکوفا می‌شود و اجازه می‌دهد بشقاب‌‌‌های لذیذ و سالمی که در ابتدا به آن‌ها فکر نمی‌کردید را امتحان کنید.

به هیچ وجه لازم نیست طعمی را از رژیم خود حذف کنید. شیر‌‌‌های گیاهی «جایزه دهمین سالگرد فراخوان پنیر گریل شده» را با یک پنیر غیر لبنی به خانه خود بردند! و شیرینی پز‌‌‌های گیاهی جشنواره کره و تخم مرغ که همان کاپ کیک‌‌‌های فنجانی است را، دو بار برنده شدند! کلید آن پیدا کردن جایگزین مناسب است، مانند سس سیب یا موز و جایگزین پودر‌‌‌ها و محصولات گیاهی مناسب بجای تخم مرغ.

۱۰. بهبود تناسب اندام

اکثر مردم فکر می‌کنند که با دوری از خوردن گوشت با کمبود انرژی یا توده عضلانی مواجه می‌شوند، ولی دقیقا برعکس است. گوشت و خصوصا لبنیات دارای هضم سختی هستند و به همین دلیل، باعث گرفته شدن مقدار زیادی از انرژی شما می‌شوند و سیستم بدنی شما را خسته می‌کنند. انتخاب یک رژیم گیاهی به هیچ‌وجه مانع شما از رسیدن شما به تناسب اندام مورد نظر نمی‌شود و حتا منبع انرژی و قدرت مناسبی به شما می‌دهد.

یک بدنساز وگان به نام رابرت چیک می‌گوید: «فرقی نمی‌کند شما چه ورزشی می‌کنید یا در چه سطحی می‌خواهید آن را انجام دهید. شما بهترین مواد غذایی را با یک رژیم وگان و کامل می‌توانید بدست بیاورید. حتا نیازی به دقت در میزان دریافتی پروتئین نخواهید داشت. چرا که تمام غذاهای گیاهی، دارای پروتئین و کیفیت بسیار بالایی نیز هستند. همچنین با توجه به میزان کمتر چربی در گیاهان، کم کردن وزن بسیار راحت تر خواهد بود.

تناسب اندام
با گیاهخواری نیز می‌توان اندامی ورزیده و مناسب داشت – دلایل گیاهخواری

۱۱. پوست و سیستم هاضمه‌ی بهتر

باور کنید یا نه، این دو موضوع به یکدیگر مرتبط هستند. برای اکثر افراد مبتلا به آکنه، لبنیات یکی از بدترین عامل‌‌‌هاست به شمار می‌آید. متاسفانه بسیاری از پزشکان، از این موضوع بی اطلاع هستند و تمایل دارند داروها و مواد شیمیایی خشن را به منظور بهبود سلامت پوست، تجویز کنند. راز یک پوست شاداب و سالم، در خوراک ما نهفته است. همچنین حذف غذاهای چرب (از جمله تمام محصولات حیوانی، روغن و حتا شاید بادام و دیگر دانه‌ها) باعث کاهش آکنه می‌شوند. با توجه به مقادیر بالای ویتامین‌‌‌ها و مواد معدنی، میوه‌‌‌ها و سبزیجات غنی از آب، می‌توانند باعث افزایش سلامت پوست شما شوند. فیبر آن‌ها کمک می‌کند تا هضم بهتر شود سموم را از بین ببرد، که همین کار باعث می‌شود به نوبه خود پوست بهتر، شاداب و سالمی داشته باشید.

۱۲. خلق و خوی تان را بهتر کنید

وقتی شما محصولات حیوانی را حذف کنید، از تمامی هورمون‌‌‌های استرس زا که توسط بدن حیوانات قبل و هنگام سلاخی تولید می‌شود، تا آخرین لحظه دوری می‌کنید. این به تنهایی می‌تواند تاثیر بسیاری بر حال و ثبات اخلاقی شما بگذارد، ولی نه تمام آن را. ما می‌دانیم که افرادی که دارای رژیم‌‌‌های گیاهی هستند، حالت‌‌‌های روحی سالم‌تری دارند. آن‌ها تنش، اضطراب، افسردگی، خشم، خصومت و خستگی کمتری دارند، که دلیل آن، وجود آنتی اکسیدان‌های بیشتر، در غذاهای گیاهی است که به طور خاص در سبزیجات و میوه‌‌‌ها یافت می‌شود. مخصوصا زمانیکه با رژیمی کم چرب و پروتئین همراه باشد، می‌تواند تاثیرات مفیدی بر روح و روان ما بگذارند.

غذاهای سالم دارای کربوهیدرات زیاد، شامل: برنج قهوه‌ای، نان چاودار و بلغور جو دوسر باعث تنظیم سطح سروتونین در مغز می‌شوند. سروتونین برای کنترل رفتار ما مهم است. در حوضه در حال پیشرفتِ تحقیقات نورولوژییک، رژیم گیاهی ممکن است در درمان اضطراب و افسردگی مفید باشد و به ما کمک کند.

۱۳. صرفه جویی اقتصادی

رژیم‌‌‌های وگان می‌توانند بسیار اقتصادی باشند. وقتی شما رژیم خود را بر اساس غلات، لوبیا، دو لپه‌ای‌‌‌ها، مغزها، دانه‌‌‌ها و میوه‌‌‌های فصلی و سبزیجات تنظیم کرده باشید، ممکن است میزان خرج غذای خود را کاهش دهید. بسیاری از این غذا‌‌‌ها را می‌توان به صورت عمده خرید و برای مدت زیادی ذخیره کرد. این گونه خرید مواد غذایی، در طول یک روز می‌تواند کمتر از میزانی باشد که شما برای یک ساندویچ یا چیزبزرگر دوبل در مسیر خود خرج می‌کنید. گزینه‌‌‌های بسیاری برای خوردن غذاهای وگان با هزینه کم وجود دارد، ولی این تمام ماجرا نیست، از آنجایی که رژیم گیاهی سالم می‌تواند مانع بیماری‌‌‌های مزمن شود یا حتا اثرات آن‌ها را معکوس کند و به همین دلیل، هزینه‌ی درمان و داروی شما به شدت کاهش پیدا می‌کند و دیگر لازم نیست هزینه‌های زیادی را برای درمان و مراجعه به پزشک اختصاص دهید.

صرفه جویی اقتصادی
صرفه جویی اقتصادی

۱۴. هیچ وقت به این اندازه آسان نبوده

ممکن است از این اطلاعات آگاه نباشید، اما بسیاری از مواد غذایی سوپرمارکت‌‌‌ها وگان هستند. از جمله شکلات‌‌‌های تلخ و همچنین بسیاری از سس‌‌‌ها و مخلوط‌‌‌ها. شاید بتوانید بستنی‌های گیاهی و جایگزین‌‌‌های گوشت را هم در سوپرمارکت‌ها پیدا کنید. بازار محصولات غیر لبنی به سرعت در حال افزایش است و همچنین فروش جایگزین‌‌‌های گوشت تا سال ۲۰۲۰ به ۵ میلیارد دلار می‌رسد. اما نه تنها سوپرمارکت‌‌‌ها، بلکه تعداد رستوران‌های گیاهی نیز رو به افزایش هستند و سایر رستوران‌ها نیز در منو‌‌‌های خود گزینه‌‌‌های وگان یا وجترین را قرار داده‌اند.

دلایل گیاهخواری و گیاهخوار ماندن بسیار زیاد هستند و توسط دانشمندان و دکتران مورد تایید قرار گرفته است. در سایت وگان آکادمی می‌توانید با دیگر دلایل گیاهخواری نیز آشنا شوید و با اطمینان و اطلاعات بیشتری وگان شوید.


مترجم: امیر ورع
منبع: nutriciously.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک دیدگاه

  1. جالبه که توی بعضی سایت ها میگن گیاهخواری باعث افسردگی میشه!!!! درحالیکه اتفاقا باعث کاهش اون میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن