سلامتی و تغذیهکودکان

ارتباط انتخاب های غذایی والدین و سلامت فرزندان – کودکان و غذای سالم

کودکان و غذای سالم

کودکان و غذای سالم موضوعی است که باید توجه خاصی به آن شود. فرزندان سالم از والدینی سالم که به انتخاب‌های غذایی اهمیت می‌دهند نشات می‌گیرند

به عنوان پدر و مادر، رابطه کودکان و غذای سالم از خود ما شروع می‌شود. ما می‌توانیم الگوی فرزندانمان باشیم در ضمن اینکه از خودمان مراقبت می‌کنیم. خانواده‌های سالم فرزندان سالم دارند. حمایت سلامت فرزندانمان، یعنی یک وعده سالم در یک مدت، بسیار با اهمیت است. فراهم کردن تنوعی از میوه‌جات و سبزیجات شروع خوبی است. مثال‌های خلاقانه‌ی زیادی از تهیه‌ی غذا هستند که می‌تواند حتا توجه بهانه‌گیرترین کودکان در خوردن را برانگیزند. خلاق بودن در تدارک غذا می‌تواند برای کل خانواده سرگرم‌کننده باشد.

براساس تحقیقات، کودکان به سمت چیزهایی کشیده می‌شوند که رنگ روشنی دارند، بنابراین انتخاب ما از گروه‌های غذایی گیاهی، به ما گزینه‌های خلاقانه‌تری ارائه می‌دهد. سبزیجات و میوه‌هایی که به شکل‌ها و سایزهای متفاوت برش خورده‌اند، یک راه سازنده برای ایجاد انتخاب‌های غذایی سالم می‌باشد. به طور طبیعی، بچه‌ها مجذوب این نوع شکل‌های غذایی می‌شوند که هم سرگرم‌کننده است و خک خلاقانه. به همین ترتیب کودکان تمایل بیشتری به خوردن ‌آن‌ها نشان می‌دهند.

تاثیرات منفی تبلیغات صنایع غذایی

متاسفانه کودکان می‌توانند هدف تمام انواع تبلیغات که غذاهای ناسالم مملو از HFCS (شیره‌ی ذرت با فروکتوز بالا = شیرین کننده‌ای است که از نشاسته ذرت بدست می‌آید)، نمک و شکر بیش از اندازه، روغن هیدروژنه و افزودنی‌های ناسالم دیگر را تشویق می‌کنند، قرار‌ گیرند. به عنوان مثال جای تعجب نیست که در غلات صبحانه، به کودکان جوایز یا اسباب‌بازی‌های کوچک پیشنهاد می‌شود که آن‌ها به آسانی نیز جذب می‌شوند. این نوع از تبلیغات که جهت شبیه‌سازی میل کودک به پاداش یا اسباب‌بازی طراحی شده است، می‌تواند زمانیکه درجهت هدایت کودک به غذاهای ناسالم تلاش می‌گردد، مضر باشد.

به‌عنوان والدین مسئولیت ما این است که محیطی امن را برای کودکانمان فراهم کنیم. در این زمینه، سلامتی کودکان ما نیز مسئولیت ماست. اگر ما بتوانیم این تبلیغات پیچیده و حقه‌های نامگذاری غذایی را که تصویر غلط نشان می‌دهند درک کنیم، آن وقت می‌توانیم کودکان سالمی را بزرگ کنیم. اگرچه چند تغییر مثبت در صنایع غذایی وجود داشته، اما هنوز مشکلاتی دارد. اما ما می‌توانیم با فراهم کردن انتخاب‌های غذایی سالم برای کودکانمان موفق باشیم.

هدیه والدین به کودکان: مصرف غذاهای گیاهی

کودکان، جهان پیرامون خود را از طریق ارتباط با والدین خود یاد‌ می‌گیرند. آن‌ها همچنین از پدر و مادر خود تقلید می‌کنند، بنابراین اگر ما منابع غذایی ناسالم را انتخاب کنیم، فرزندانمان نیز احتمالا آن را دنبال خواهند کرد. یک رژیم غذایی گیاهی، تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی‌ که به رشد ذهنی و فیزیکی کودکان ما کمک می‌کند را شامل می‌شود. دانستن اینکه مصرف یک رژیم غذایی گیاهی برای رشد بدنشان مفید است، حائز اهمیت می‌باشد. مصرف یک رژیم غذایی هدف ما را برای آسیب نرساندن به این سیاره تقویت می‌کند.

ما می‌توانیم از طریق مراقبت از خودمان، الگوی کودکانمان باشیم. کودکان و غذای سالم از مهم‌ترین موارد برای رشد و شخصیت کودکان در آینده می‌باشد.

اغلب گفته می‌شود که یک تصمیم خوب، تصمیم خوب دیگری را به بوجود می‌آورد و انتخاب‌های غذایی که ما برای کودکانمان می‌سازیم، نمونه‌ای از آن‌هاست. سلامت کودکان ما سزاوار توجه خاصی می‌باشد. ما باید به مراقبت از کودکانمان متعهد شویم تا نسل بعدی با امراض و بیماری‌های مزمن به ستوه نیایند. سردرگمی‌های زیادی برای خانواده‌های معمولی که به انتخاب‌های غذایی سالم روی می‌آورند، وجود دارد. رژیم غذایی گیاهی می‌تواند این سردرگمی را از بین ببرد. تشویق کودکان به خوردن غذای گیاهی غنی از ما شروع می‌شود. (باید به یاد داشته باشیم که سلامت کودکان و غذای سالم، بیش از آنچه که تصورش را می‌کنیم به یکدیگر نزدیک است.)


برای خواندن «۵ راه برای آموزش عشق کودکان نسبت به حیوانات» کلیک کنید.

سلامتی بزرگترین هدیه برای همه

عزت نفس، اعتماد به نفس و امنیت کودکان مرکز‌ توجه عمده‌ی والدین قرار گرفته است. ما می‌توانیم از سلامت کودکانمان با ادامه دادن به نقش خودمان به عنوان یک الگو، از آن‌ها حمایت و پشتیبانی کنیم. اطمینان یافتن از اینکه ما در جهت ارتقا سلامت کودکان‌مان عمل می‌کنیم مهم است، یعنی یک وعده در یک زمان.


مترجم: سحر همتی
منبع: https://nutritionstudies.org

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن